Strona główna ❯❯ Aktualnosci ❯❯ Belse Partnerem Spotkania Spawalników Wybrzeża

Belse Partnerem Spotkania Spawalników Wybrzeża

śr., 15/09/2021 - 09:02 -- ppryszcz

W dniu 2 września 2021 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbyło się XII Sympozjum Spawalnictwa połączone z XXIV Spotkaniem Spawalników Wybrzeża. Byliśmy Partnerem tego wydarzenia, a dyrektor techniczny Belse – Roman Masek wygłosił prelekcję na temat nowoczesnych technologii kompozytowych w kontekście spajania na zimno pt. „Spajanie konstrukcji kompozytami polimerowymi”.

Spajanie na zimno polega na łączeniu elementów bez użycia ciepła. Tradycyjne techniki spajania, takie jak spawanie, wymagają użycia wysokiej temperatury wytwarzanej przez łuk elektryczny lub gaz w celu łączenia materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. W ramach techniki spajania na zimno stosuje się spoiwa zapewniające trwałe wiązanie materiałów. Zimno-utwardzalne kompozyty Belzona umożliwiają wiązanie materiałów bez użycia ciepła.

Spajanie na zimno za pomocą materiałów Belzona jest doskonałą – bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych technik spawania, dzięki czemu ograniczamy przestoje, unikamy ryzyka w zakresie BHPiOŚ, a także szeregu potencjalnych błędów będących przyczyną awarii.

Technikę spajania na zimno firma Belzona po raz pierwszy zastosowała pod koniec lat 50. XX wieku w celu mocowania identyfikatorów wyposażenia. Z czasem udoskonalono materiały pod kątem wytrzymałości termicznej i na obciążenia oraz zapewnienia porównywalnego przylegania i podobnej wytrzymałości na ściskanie jak w przypadku spawania. Spajanie na zimno uznaje się obecnie za pełnoprawny zamiennik spawania z następujących powodów:

  • Nie powoduje zagrożeń elektrycznych i wywołanych przez iskrzenie i nie wymaga zezwolenia na prace gorące.
  • Spajanie na zimno można zastosować w sytuacji, gdy możliwość cięcia i spawania ogranicza potencjalne zagrożenie wybuchem.
  • Szybkie i proste zastosowanie u klienta bez specjalnego wyposażenia sprawia, że spajanie na zimno jest idealnym rozwiązaniem w razie napraw awaryjnych i w strefach o ograniczonym dostępie.
  • Nie wymaga obróbki maszynowej u klienta, odprężania i obróbki cieplnej połączenia.
  • Spoiwa stosowane do spajania na zimno dopasowują się do nieregularnych kształtów i podłoży, wypełniając puste przestrzenie pomiędzy elementami. Zapewnia to 100% styczność, co przekłada się na podniesienie nośności.
  • System nie zawiera rozpuszczalników, ma postać całkowicie stałą i jest przyjazny dla środowiska.

 

Masz pytania ? Napisz do nas na belse@belse.com.pl

 

Link do Galerii >>