Politechnika Gdańska „Belzona – innowacja w technice” - VIII edycja warsztatów naukowo-technicznych
13 maja 2025 roku w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej odbyła się VIII edycja warsztatów naukowo-technicznych pt. „Belzona – innowacja w technice”. To wynik wieloletniej współpracy firmy Belse z naukowcami z Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie zgromadziło około 140 uczestników z 41 różnych zakładów oraz instytucji, a wśród nich wielu specjalistów, inżynierów, projektantów, a także liczne grono naukowców oraz studentów zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie napraw i modyfikacji powierzchni przemysłowych.
Lepiej regenerować niż kupować
Pierwszą część spotkania poprowadził dyrektor techniczny Belse, Roman Masek, który przedstawił innowacyjne metody modyfikacji, modernizacji oraz napraw powierzchni z użyciem kompozytów polimerowych Belzona. W swoim wystąpieniu omówił techniki napraw maszyn i urządzeń oparte na kompozytach, podkreślając zasadę, że „lepiej naprawiać niż kupować nowe”. Dyrektor Roman Masek przedstawił liczne przykłady wykonanych napraw w polskich zakładach przemysłowych, które nie tylko przywróciły ciągłość i bezpieczeństwo procesów produkcyjnych, ale także przyniosły wymierne korzyści, takie jak wzrost rentowności, wydłużenie żywotności urządzeń czy poprawa ich sprawności.
Podczas prezentacji omówiona została także technika spajania technologicznego „na zimno”, która coraz częściej zastępuje tradycyjne spawanie ze względu na wyższe standardy bezpieczeństwa. Zaprezentowano szerokie spektrum powłok kompozytowych, w szczególności te o właściwościach przeciwkorozyjnych i zwiększonej odporności chemicznej, przeznaczonych do zabezpieczania zbiorników, rurociągów i innych obiektów przemysłowych.
Wymiana wiedzy i doświadczeń
W ramach warsztatów odbyło się również seminarium gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, które było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze materiałów i technologii inżynierskich. Referaty prezentowane przez profesorów i doktorantów Politechniki Gdańskiej obejmowały liczne badania naukowe, analizy i wnioski, które podniosły wartość merytoryczną spotkania.
Wydarzenie umożliwiło uczestnikom dostęp do ekspertów technicznych, naukowców oraz praktyków, co pozwoliło na wymianę poglądów i informacji oraz konsultacji z ekspertami w jednym miejscu i czasie. Była to także doskonała okazja do poznania najnowszych trendów i technologii w zakresie napraw i modernizacji powierzchni.
Na zakończenie, w ramach niespodzianki muzycznej, odbył się koncert z udziałem wybitnych artystów muzyków m.in. z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Filharmonii Opolskiej: Agnieszka i Piotr Kopińscy - fortepian, Ewa Andruszkiewicz - skrzypce, Agata Wacowska-Marsac - skrzypce, Sabina Sułkowska- Uronek - skrzypce oraz Mirosław Makowski – kontrabas. Wykonany program muzyczny obejmował utwory Vivaldiego, Chopina, Dvořáka, Piazzollego oraz Montiego, które inspirują do podejmowania działań odważnych i kreatywnych, nastrajają do innowacji.