Strona główna ❯❯ Aktualnosci ❯❯ V edycja warsztatów Belse na Politechnice Gdańskiej

V edycja warsztatów Belse na Politechnice Gdańskiej

czw., 26/05/2022 - 13:41 -- ppryszcz

W ubiegłym tygodniu odbyła się V edycja warsztatów naukowo-technicznych Belzona – innowacja w technice wraz z seminarium Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego na Politechnice Gdańskiej. Aktywność w środowisku akademickim to ważny aspekt działalności Belse, a współpraca z Politechniką Gdańską to nasz powód do dumy. Już po raz piąty spotkaliśmy się w auli głównej wraz z przedstawicielami przemysłu energetycznego, paliwowego, stoczniowego, wydobywczego, papierniczego, zakładów produkcyjnych i remontowych.
Podczas warsztatów Dyrektor Techniczny Belse – Roman Masek prezentował innowacyjne technologie kompozytowe przeznaczone do napraw, regeneracji i modernizacji maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Modernizacja pomp wirowych i turbin wodnych materiałami kompozytowymi Belzona podnosi sprawność, a tym samym efektywność pracy, co przekłada się na znaczne oszczędności na rachunkach za prąd – mówił Roman Masek podając konkretne liczby.

Tegoroczna edycja miała wymiar międzynarodowy. Gościliśmy profesora Pasquale Cavaliere z Wydziału Inżynierii Innowacji z Uniwersytetu Salento z Lecce we Włoszech, który mówił na temat wodoru, w kontekście kierunków rozwoju energetyki. Wśród prelegentów był także przedstawiciel szwedzkiej firmy Densiq, która jest dostawcą kompleksowych rozwiązań w dziedzinie technologii uszczelnień dla przemysłu przetwórczego. Począwszy od technologii, poprzez projekt uszczelnienia, wykonanie instalacji oraz serwis na obiekcie. Ta unikatowa technologia umożliwia usuwanie wycieków „na ruchu” bez konieczności zatrzymywania pracy instalacji.
W programie nie zabrakło także niezwykle ciekawych wystąpień doktorantek i doktorantów z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, którzy swoje prezentacje poparli przeprowadzonymi badaniami naukowymi.

W ostatniej części warsztatowej odbył się pokaz praktyczny aplikacji powłoki termoochronnej Belzona 5871 na fragmencie stalowej rury, wykonany przez Inspektora Nadzoru Belse – Kamila Ostaszewskiego.

Zakończenie V edycji warsztatów naukowo-technicznych Belzona – innowacja w technice zostało uświetnione mistrzowskim koncertem muzyki klasycznej. Nie zabrakło słynnych utworów Beethovena, Brahmsa i Chopina w wykonaniu wybitnych muzyków NOSPR Katowice i OPR Warszawa.

Dziękujemy władzom Uczelni za umożliwienie organizacji warsztatów, a szczególne podziękowania kierujemy do Prodziekana ds. Rozwoju Politechniki Gdańskiej dr hab. inż.  Marka Szkodo za zaangażowanie i bliską współpracę.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za rekordową frekwencję oraz aktywny udział w spotkaniu.

Galeria z warsztatów

Film z V edycji warsztatów Belzona Inowacja w Technice 

Fragment Koncertu na Politechnice Gdańskiej podczas V edycja warsztatów Belzona Inowacja w Technice