Strona główna ❯❯ Aktualnosci ❯❯ REWOLUCYJNA NAPRAWA, na którą czekał świat technologii OZE

REWOLUCYJNA NAPRAWA, na którą czekał świat technologii OZE

śr., 08/09/2021 - 08:28 -- ppryszcz

– wykonana dla Grupy Energa na farmie wiatrowej Karcino    

Pozyskiwanie energii z wiatru to ogromny potencjał dla polskiej gospodarki oraz środowiska naturalnego w kontekście rozwoju OZE. Gigantyczne turbiny wiatrowe narażone są jednak na działanie wyjątkowo agresywnych czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do degradacji wyposażenia i generować wysokie koszty, a także nieplanowane przestoje.

Na farmie wiatrowej w Karcinie należącej do Grupy Energa, została wykonana rewolucyjna naprawa łopaty turbiny wiatrowej materiałem Belzona – na obiekcie o wysokości ponad 100 metrów ! Bez konieczności demontażu gigantycznych elementów, bez skomplikowanego i kosztownego transportu do serwisu, w czasie tak krótkim, że wznowienie eksploatacji było możliwe tego samego dnia.

Erozja kroplowa oraz ubytki erozyjne  doprowadziły do spadku sprawności turbiny poprzez zaburzenie swobodnego przepływu wiatru (turbulencje). Aby zapewnić najwyższą efektywność farmy wiatrowej i ograniczyć ewentualne straty wynikające z uszkodzeń erozyjnych łopat, konieczna była szybka naprawa i trwałe zabezpieczenie.

Kompozytem Belzona 1221 w krótkim czasie odbudowaliśmy wżery erozyjne krawędzi natarcia łopaty (pełne obciążenie mechaniczne po ok. 1 godz. od nałożenia !), a w połączeniu z warstwą wierzchnią kompozytu Belzona 5721 powstał trwały system naprawczy odporny na erozję, uderzenia, promieniowanie UV. Materiał kompozytowy Belzona 5721 uzyskuje pełne parametry wytrzymałości zaledwie po 6 godz. nawet w niskich temperaturach (5oC) !

Rozwiązania kompozytowe Belzona opracowane dla sektora energii wiatrowej na lądzie i na morzu, umożliwiają naprawę i zabezpieczanie wyposażenia przed korozją, erozją oraz wpływem czynników środowiskowych, jednocześnie zapewniając wyższą efektywność, skuteczność i wyjątkowo krótki czas naprawy. Dodatkowym atutem jest możliwość na prawy na miejscu – na obiekcie, wszędzie tam gdzie jest potrzeba.

LINK DO FILMU Z NAPRAWY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINK DO FILMU Z NAPRAWY